Επιτυχίες των μαθητών του Κολλεγίου Ανατόλια σε Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού

Συνεχίζοντας την παράδοση της ακαδημαϊκής αριστείας, οι μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια σημείωσαν και φέτος εξαιρετικά υψηλές βαθμολογίες στις Πανελλήνιες Εξετάσεις του 2013.
  • Το 6.7% των μαθητών του Ανατόλια ξεπέρασε τα 19.000 μόρια όταν ο πανελλήνιος μέσος όρος άγγιζε αλλά δεν ξεπερνούσε το 1%. Συγκεκριμένα, 10 μαθητές του Κολλεγίου αρίστευσαν πετυχαίνοντας βαθμολογίες από 19.030 μόρια έως 19.522 εξασφαλίζοντας την  εισαγωγή τους στις πρώτες θέσεις των Σχολών επιλογής τους.
  • Το 20.6% των μαθητών του σχολείου πήρε βαθμό πρόσβασης μεγαλύτερο από 18, όταν ο πανελλήνιος μέσος όρος ήταν 5.75%.
  • Το 41.26% των μαθητών του Κολλεγίου Ανατόλια πέτυχε βαθμό πρόσβασης μεγαλύτερο από 17, όταν ο πανελλήνιος μέσος όρος ήταν μόλις 13.06%.

Την εξαιρετική εικόνα των επιτυχιών σε ελληνικά πανεπιστήμια συμπληρώνουν οι επιτυχίες των μαθητών του Ανατόλια σε κορυφαία πανεπιστήμια της Αμερικής και της Ευρώπης. Σαράντα μαθητές (40) έγιναν δεκτοί σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ με συνολικό ποσό υποτροφιών ύψους 4.247.016 δολαρίων. Τα πανεπιστήμια είναι: Yale, Columbia , Brown, UPenn, Johns Hopkins, Boston University, Georgetown University, Barnard College, Bard V+College, University of California, Davis, Franklin & Marshall, Hamilton College κ.α.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το συνολικό ποσό των υποτροφιών που απονεμήθηκαν, από το 2004 έως το 2012, από  πανεπιστήμια των ΗΠΑ σε μαθητές του Ανατόλια είναι 20.211.584 δολάρια.

Επιπλέον, εξήντα δύο (62) μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια έγιναν δεκτοί για τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά 2013 – 2014 σε Πανεπιστήμια της Μ. Βρετανίας όπως: Imperial College, University College, London School of Economics, Warwick, St George^27s London, Queen Mary, University of Manchester, King’s College, Bath, Bristol κ.α.